بسم الله الرحمن الرحیم
خدای را شاکریم که به ما توفیق داد تا بتوانیم اولین دوره‌ی جشنواره‌ی پژوهشی شیخ مفید را برگزار نماییم.پژوهشگاه مرکز رشد بسیج در راستای ترویج فرهنگ پژوهش و شناسایی پژوهشگران توانمند در حوزه‌ی علوم اسلامی تصمیم گرفت جشنواره‌ی پژوهشی شیخ مفید را برگزار نموده و در انتها ضمن تقدیر از برگزیدگان، با کمک پژوهشگران علاقه‌مند هسته‌های پژوهشی در موضوعات فقه و اصول، علوم عقلی، ادبیات عرب، علوم انسانی، قرآن و علوم قرآنی، روایت و علوم حدیث شکل دهد.در اولین دوره از جشنواره حدود 90 طرح پژوهشی ثبت نام نمودند که از میان آن‌ها 32 طرح در مقاطع مختلف (از سطح 1 تا 4 حوزه) به مرحله‌ی ارزیابی نهایی رسیدند. از میان مقالات رسیده به مرحله‌ی نهایی 3 مقاله حائز نمره‌ای بالای 95 شده و نویسندگانشان به عنوان «پژوهشگر برتر» شناخته شدند. 5 مقاله حائز نمره‌ای بین 90 تا 95 شده و نویسندگانشان به عنوان «پژوهشگر ممتاز» معرفی شدند و 9 مقاله نیز حائز نمره‌ای بین 80 تا 90 شده و «شایسته‌ی تقدیر» گشتند.
همچنین در این دوره 33 تن از اساتید بزرگوار ارزیابی مقالات را به‌عهده داشته و 15 تن نیز به عنوان استادیار متولی تمشیت علمی و پژوهشی طلاب در طول زمان پژوهش بودند.
در این کتابچه 21 مقاله از 32 مقاله‌ی رسیده به مرحله‌ی پایانی به زیور طبع آراسته گشته است. 8 مقاله نیز نویسندگانشان به دلایلی راضی به چاپ مقاله‌شان نبودند و 3 طرح دیگر درسنامه‌هایی هستند که جداگانه چاپ شده‌اند. عنوان 8 مقاله‌ی چاپ نشده و نویسندگانشان به شرح زیر است:
«کدام ذاتی؟ کدام عرضی؟ معرفی دستگاهی تحلیلی برای معانی ذاتی و عرضی در دین» به قلم آقای حسین کامکار
«مقایسه‌ی دیدگاه آیت الله میرباقری و آیت الله جوادی آملی در باب نسبت عقل و دین» به قلم خانم خسروی‌فر «عینیت در نظام فلسفه‌ی صدرایی» به قلم آقای ابراهیم  سجادی«تحلیل گفتمان حاکم بر تفسیر المیزان» به قلم آقای هادی سلیمیان «جلوه‌های هنری و فرهنگی داستان حضرت ابراهیم در قرآن و علوم اسلامی» به قلم آقای محمد احمدی«حقیقت هجرت در قرآن و نقش آن در حکمرانی اسلامی» به قلم آقای حسن جعفری«بررسی معنای مباهته در قبال اهل بدعت و رویکردهای متفاوت در قبال آن» به قلم آقای محمدحسین اقتدار پرور «سنن حاکم بر اعمال بین انسان‌ها: انعکاس، الحاق، انتقال» به قلم آقای محمدرضا حاجی‌علی

در پایان ضمن تشکر از تمامی دست‌اندرکاران این رویداد پژوهشی خصوصاً آقایان حجت الاسلام مجید جلیلی، علی صداقت پور، محمدرضا جعفری و همچنین با سپاس از همکاری و کمک آقایان حجت الاسلام کربلایی مدیر محترم مدرسه و حجت الاسلام حاجی پور معاون علمی فرهنگی و با قدردانی ویژه از آقای حجت الاسلام قاسمیان که در این جشنواره نقش پدری برای ما داشتند؛ خدای را شاکریم که به ما توفیق داد تا این رویداد بزرگ را به انجام رسانیم. باشد که مرضی حضرت حجت ارواحنا له الفداء واقع گردد.

1
تعداد طلاب شرکت کننده
1
استادیاران
1
استادیاران متولی
1
مقالات چاپ شده

رویداد درقاب تصویر

مقالات منتشر شده

اختتامیه جشنواره

لطفا صبر نمایید...
فهرست